Ogród w stylu nowoczesnym: Minimalizm, geometryczne kształty i nowatorskie rozwiązania

W dzisiejszych czasach coraz popularniejsze stają się ogrody w stylu nowoczesnym. Ich cechą charakterystyczną są minimalizm i geometryczne kształty. W tej artykule omówimy najważniejsze elementy, jakie powinny znaleźć się w ogrodzie o takim stylu.

1. Minimalizm – mniej znaczy więcej
W nowoczesnym ogrodzie kluczowe jest podejście minimalizmu. Ważne jest, aby ograniczyć ilość elementów dekoracyjnych, wybrać krótko cięte trawniki, niewielką ilość drzew i krzewów oraz wyznaczyć kilka geometrycznych ławek czy leżaków. Najlepiej zastąpić niepotrzebne dodatki dopracowaną arkitekturą krajobrazu.

2. Geometryczne kształty – podstawa
Charakterystycznym elementem ogrodów nowoczesnych są duże powierzchnie z ciekawymi, geometrycznymi kształtami. Krawędzie ograniczając trawniki, betonowe elewacje do siedzisk, ściśle określane foldery będą nie tylko estetycznie się prezentować, ale również ułatwią w zabiegiach pielęgnacyjnych.

3. Nowatorskie rozwiązania – coś dla każdego
Ogród nowoczesny to przede wszystkim otwartość na innowacje i nowości. Niektóre z nich to:
– Systemy nawadniające z kontrolą, poprzez aplikacje mobilne,
– Oświetlenie LED, które nie tylko ozdobi ogród ale również pozwoli na wydłużenie dnia,
– Rośliny przycięte do kształtów,
– Zbiorniki na wodę, oczka wodne czy fontanny.

4. Odpowiednio dobrane rośliny – w kierunku naturalnego wyglądu
Kiedy myślimy o nowoczesnym ogrodzie, wyobrażamy sobie często obrazy pełne szklanych i żelbetowych powierzchni, ale odpowiednio dobrane rośliny pozwolą wnieść do tego nowoczesnego stylu element naturalnego piękna. Najlepiej dobierać rośliny, które nie potrzebują częstej opieki oraz takie, do których nie musimy przycinać. Na pierwszy plan warto postawić trawę i kilka ciekawych gatunków krzewów.

5. Kolor i kontrast – zawsze modny
Oprócz minimalizmu, geometrycznych kształtów i nowatorskich rozwiązań, ważna jest kolorystyka w ogrodzie. W przypadku ogrodów nowoczesnych, można zastosować kilka kontrastowych kolorów. Na przykład biel betonu z zielenią trawy w kontraście z czerwonymi kwiatami. Ważne jest, aby kolory nie były krzykliwe i dominujące. Możemy też postawić na kilka kolorów, które będą ze sobą harmonizować, tworząc spójny krajobraz.

Podsumowując, ogród w stylu nowoczesnym to minimalistyczne podejście do wystroju, geometryczne kształty, nowatorskie rozwiązania, odpowiednio dobrane rośliny oraz umiejętne połączenie kolorów. Styl ten sprawdzi się nie tylko w przypadku dużych ogrodów, ale również mniejszych przestrzeni, które przy pomocy powyższych wskazówek, będą wyglądać pięknie i nowocześnie, przyciągając uwagę przechodniów i sąsiadów.

Możesz również polubić…