Żaluzje fasadowe – co warto o nich wiedzieć?

Najważniejsze zalety osłon okiennych to ochrona przed światłem słonecznym i zapewnianie prywatności w mieszkaniu. Do najpopularniejszych rozwiązań należą rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe. W zależności od rozwiązania pełnią też inne istotne funkcje. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się jaki produkt wybrać, by idealnie spełniał twoje potrzeby!

  • Żaluzje okienne – twoja ochrona przed promieniami słonecznymi
  • Żaluzje zewnętrzne
  • Żaluzje wewnętrzne
  • Żaluzje fasadowe
  • Kiedy warto montować żaluzje?

Czym się charakteryzują fasadowe żaluzje? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Żaluzje okienne – twoja ochrona przed promieniami słonecznymi

Żaluzje okienne to bardzo przydatny element w każdym budynku, który pełni sporo istotnych funkcji. Osłony okienne osłaniają wnętrza przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, zabezpieczają domy przed nagrzewaniem się oraz dopełniają wystrój wnętrz, nadając im odpowiedniego charakteru. W sklepach znajdziemy żaluzje okienne wewnętrzne i zewnętrzne. Żaluzje, bez względu na to, czy w wersji wewnętrznej, czy zewnętrznej, są inwestycją, która zdecydowanie podnosi komfort mieszkania.

Żaluzje składają się z pasków (tzw. lameli), które są ułożone pionowo lub poziomo. Nieodłączny element żaluzji, to drabinka utrzymująca lamele i umożliwiająca ich obrót. Zmiana kąta nachylenia lameli daje możliwość dowolnego regulowania poziomu oświetlenia w pomieszczeniu. Potrzebujesz pomocy w wyborze żaluzji do fasady budynku? Zajrzyj na https://dopasujrolety.pl/9-zaluzje.

Żaluzje zewnętrzne

Zewnętrzne żaluzje stanowią ochronę wnętrza domów przed hałasem, promieniami słońca w upalne dni, ale również przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Bez wątpienia takie rozwiązanie zapewnia wszystkim domownikom duży komfort. W sprzedaży jest dostępnych wiele rodzajów żaluzji okiennych zewnętrznych, m.in. elewacyjne, nadstawne i podtynkowe, pozwalające ukryć mechanizm i dopasować żaluzje do nieruchomości utrzymanych w różnych stylach. Nowoczesne żaluzje zewnętrzne są produktami wielofunkcyjnymi. W sklepach znajdziemy również modele żaluzji o właściwościach antywłamaniowych. Są one odporne na różnego rodzaju uszkodzenia i trudne do sforsowania.

Osłony zewnętrzne świetnie sprawdzają się w domach, budynkach użyteczności publicznej oraz nowoczesnych apartamentach. Charakteryzują się lekką i prostą budową; zostały wykonane z wysokiej jakości aluminium. Bardzo dobrze komponują się na elewacjach w zestawieniu z takimi materiałami, jak beton, drewno i aluminium.

Żaluzje wewnętrzne

Żaluzje wewnętrzne przez wiele lat były niezwykle popularne w polskich domach, jednak z czasem musiały nieco ustąpić miejsca innemu rodzajowi przysłon – roletom. Jak się jednak okazuje, w ostatnim czasie ponownie wracają do łask domowników i stanowią modny element wystroju wnętrz. W sklepach znajdziemy m.in. klasyczne modele aluminiowe, żaluzje plisowane, drewniane, jak również dostosowane do okien dachowych (możemy je stosować np. w sypialniach na poddaszu).

Poziome lamele pozwalają na precyzyjne dozowanie ilości światła wpadającego do pomieszczenia, co sprawia, że wnętrza są odpowiednio chronione przed nadmiernymi promieniami słonecznymi. Żaluzje wewnętrzne mogą również świetnie współgrać ze stylem, w jakim zostały urządzone pomieszczenia. Stanowią połączenie dekoracyjnego wyglądu z funkcjonalnością. Uchodzą za bardzo dobrą alternatywę dla rolet tradycyjnych. Klienci, w zależności od swoich potrzeb i gustu, mają do wyboru żaluzje drewniane, aluminiowe i pionowe Verticale.

Żaluzje fasadowe

Żaluzje fasadowe są nowoczesnymi i eleganckimi osłonami okiennymi, które montuje się na zewnątrz budynku. Charakteryzują się prostą i lekką budową. Często znajdują zastosowanie w obiektach architektonicznych z dużymi przeszkleniami. Żaluzje te składają się z: kasety, szyny głównej, wytrzymałych lameli, prowadnicy listwowej, belki dolnej i drabinki z tasiemką. Klienci mają do wyboru w sklepach modele podtynkowe i natynkowe. Żaluzje fasadowe natynkowe, zwane również adaptacyjnymi, są rozwiązaniem doskonale nadającym się do montażu w istniejących budynkach. Podtynkowe żaluzje fasadowe zapewniają estetyczny i elegancki wygląd elewacji oraz stanowią świetne uzupełnienie stolarki okiennej.

Żaluzja fasadowa może być sterowana ręcznie lub automatycznie. Dodajmy, że druga opcja zwiększa komfort codziennego użytkowania. Zautomatyzowane modele posiadają czujniki pogodowe i możemy podłączać je do inteligentnego systemu zarządzania domem.

W trakcie wybierania takich żaluzji warto zwrócić uwagę na ich parametry techniczne. Zwracajmy uwagę zwłaszcza na profil, czyli kształt lameli i minimalną wysokość całego pakietu. Nowoczesne żaluzje fasadowe mogą być aluminiowe lub pomalowane na jeden z bardzo popularnych kolorów z palety odcieni RAL. Omawiane osłony przez dość długi czas kojarzono z obiektami użyteczności publicznej, jednak w ostatnim czasie zyskały dużą popularność również wśród właścicieli domów, którzy lubią nowoczesne budownictwo mieszkaniowe.

Żaluzje fasadowe montowane na zewnętrznej stronie szyby, pozwalają zmniejszyć ilość energii słonecznej, która dociera do pomieszczeń, ograniczając tym samym ich nagrzewanie.

Montaż żaluzji fasadowych jest dość prosty i szybki, jednak warto go zlecić przeszkolonej ekipie montażowej, która wykona zadanie należycie, przestrzegając obowiązujących przepisów BHP, zwłaszcza dotyczących bezpieczeństwa urządzeń elektrycznych i pracy na wysokości.

Kiedy warto montować żaluzje?

Osłony okienne dobrze kontrolują ilość światła wpadającego do pomieszczeń i chronią je przed nadmiernym nagrzewaniem się. Zalety te są szczególnie doceniane przez domowników w trakcie upalnych dni. Ponadto żaluzje są świetnym uzupełnieniem wystroju wnętrz, które może znacząco wpłynąć na charakter pomieszczenia. Wiele osób decyduje się na żaluzje nawet wtedy, gdy nie ma problemu ze zbyt dużym nasłonecznieniem pomieszczeń. W końcu wybór właściwych żaluzji może sprawić, że mieszkanie stanie się bardziej przytulne, przyjazne i zapewni dużo prywatności. Jeśli nie masz w swoim domu osłon okiennych, pomyśl o ich zakupie, bo mogą okazać się świetną inwestycją na lata!

Możesz również polubić…