Jak oddziałuje na nas czerwone wnętrze?

Kolor może zmieniać nastrój, wzbudzać złość, wywoływać szczęście lub przywoływać na myśl uczucie obojętności i smutku. Mimo to większość ludzi nie spędza dużo czasu na myśleniu o wpływie koloru na ich domy lub biura. Jednak kolor i wystrój naszego domu powinny odzwierciedlać ludzi, którzy w nim mieszkają, a projektanci i właściciele domów powinni mądrze używać kolorów, aby stworzyć zamierzoną atmosferę w każdej przestrzeni.

Czym jest kolor?

W fizyce kolor to zasadniczo sposób, w jaki nasze oczy i mózg odbierają różne długości fal światła odbitego od przedmiotów. Niektórzy twierdzą, że biel to brak wszystkich kolorów, a czerń to obecność wszystkich kolorów. Jednak nauka wyjaśnia, że obiekty wydają się białe, jeśli szorstka powierzchnia odbija różne długości fal przy mniej więcej tej samej sile. Czarny kolor oznacza, że obiekt pochłania wszystkie długości fal zamiast je odbijać. Co to mówi o kolorach, które widzimy?

Podstawą wszystkich kolorów są podstawowe kolory czerwony, żółty i niebieski. Łącząc te kolory, możesz uzyskać każdy inny kolor. Kolorami drugorzędnymi są zielony, pomarańczowy i fioletowy, które powstają z połączenia czerwonego i niebieskiego, żółtego i czerwonego itd. W projektowaniu różne branże używają różnych kół kolorów. Mogą używać różnych podstawowych kolorów takich czerwony, niebieski, żółty, czerwony, zielony, niebiesko-żółty oraz cyjan, magenta, żółty i czarny. Ponadto różne koła kolorów mogą zawierać tylko trzeciorzędowe kolory lub różne odcienie.

Wystrój wnętrz czerwień

Jak czujemy się z konkretnymi kolorami? Czerwony symbolizuje uczucie energii, wojny, niebezpieczeństwa, siły, mocy i determinacji, ale także pasję, pożądanie i miłość. Różne odcienie czerwieni są jasnoczerwone, co reprezentuje radość, seksualność, pasję i miłość. Różowy oznacza romans, miłość i przyjaźń. Czerwonawo-brązowy kojarzy się z żniwami i upadkami, a ciemnoczerwony z wigorem, siłą woli, wściekłością, złością, przywództwem, odwagą, tęsknotą, złością i gniewem.

Czerwony nigdy nie jest nudny. Jest to doskonały kolor akcentujący, można go użyć do ocieplenia „chłodnego” pomieszczenia. Czerwień świetnie sprawdza się w kuchni i wiadomo, że zwiększa apetyt, a ściany z czerwonym akcentem mogą zmienić sposób postrzegania pomieszczenia. Jako najbardziej intensywny kolor, czerwony dodaje energii w pomieszczeniu i jest dobrym wyborem, gdy właściciel domu chce wzbudzić emocje, szczególnie w nocy. Czerwony pobudza do rozmowy i tworzy mocne pierwsze wrażenie.

 

Możesz również polubić…