Rośliny w ogrodzie: Dobór gatunków i ich odpowiednie umiejscowienie

Dobór roślin do ogrodu – jak go dokonać?
Nowoczesne ogrody to nie tylko miejsce do odpoczynku, ale również ozdoba naszej posesji lub nawet przedłużenie wakacji w miejski odpoczynku. Tak naprawdę ogród może stać się wspaniałą dekoracją, lecz by była ona efektywna należy pamiętać, że jego urządzenie wiąże się z dobrym doborem gatunków roślin oraz ich odpowiednim umiejscowieniem.

Jakie rośliny wybrać na ogród?
Istnieje wiele gatunków roślin, które możemy zastosować w naszym ogrodzie. Ilość i rodzaj musimy wybrać w zależności od zastosowania – pod względem kolorystyki, wieku, zapachu czy wielkości. Dobór roślin będzie uzależniony także od poziomu naszego ogródka – czy jest to duża działka, czy też niewielki balkon.
W przypadku dużych obszarów polecamy oddzielne referencje dla poszczególnych sekcji ogrodowych. Wystrój ogrodu może składać się z roślin różnego rodzaju, ale należy pamiętać, żeby zachować harmonię wizualną i estetyczną.

Inne ciekawe rozwiązania dla roślin.

Aby nie było nudy w ogrodzie, można użyć dekoracyjnych elementów połączonych z roślinami, np. kamieni, ławek, fontann czy punktów oświetleniowych. W przypadku takich rozwiązań musi zachować się jednak zasadę pomiarów: przestrzeń wokół roślin musi być odpowiednio dobrana w stosunku do gatunku i rozmiaru rośliny.

Jak wykorzystać krzewy i drzewa w ogrodzie?
Krzewy i drzewa są pięknymi, wieloletnimi roślinami, które idealnie nadają się do dekoracji ogrodów. Warto z nich korzystać, zwłaszcza że niektóre z nich mają walor ozdobny przez cały rok. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze można je dowolnie umieszczać w ogródku. W przypadku krzewów i drzew należy też zwrócić uwagę na to, jakie korzenie mają, jak szybko rosną i jak rozległe są ich systemy.
Podsumowując, o tym, w jaki sposób urządzić ogród, decyduje przede wszystkim nasza wyobraźnia i chęć do realizacji pomysłów. Jednakże należy pamiętać, żeby uwzględnić podstawowe zasady dobrego projektowania, takie jak optymalna ilość roślin, kolorystyka, harmonia i estetyka wizualna.

Możesz również polubić…